reklama

Politická kultúra

Vypočul som si dnes tlačovú besedu nemenovaného predsedu strany. Nechcem písať mená, ani stranu. Je to môj názor, stanovisko so zovšeobecnením. Niektoré veci ma zaujali, niektoré zamrzeli. Nepomenujem autora preto, aby ste si každý sám sledovali dianie a tvorili si svoj názor. Je veľmi dôležitý, zvlášť v demokraticky usporiadanej spoločnosti, krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dočítal som sa v jednej knihe, aké je správanie dobrého a čestného rečníka a aké správanie je u tzv. nečestného rečníka. Dobrí a čestní rečníci zostavujú svoj prejav do štyroch častí. A to: Úvod, vysvetľovanie, dokazovanie, záver. Potešil som sa pri čítaní tejto časti, lebo som si hneď povedal, mám šablónu na rozoznávanie. Túto šablónu vám ponúkam.

Ak máte čo aj len trochu prehľad, tak politická kultúra v podaní dnešného politika je asi taká, ako keď sa predstaviteľ k niečomu rozhodne, zasadí sa o to, aby boli prijaté opatrenia a normy pre zabezpečenie jeho myšlienky. Potom príde prax, ktorá ukazuje že to nebolo až také dobré rozhodnutie. Pre túto chvíľu sa nepýtam, komu teda prospelo. Chodí, „vysvetľuje“, presviedča, aby opakovaním dostal poslucháča, teda tých, ktorých jeho rozhodnutie najviac ovplyvní, do víru svojej pravdy. Ak to nejde, tak príde nariadená kontrola plnenia a tam sa vždy niečo nájde. V demokracii to ale takto nefunguje. Je to presne naopak. Najprv poviem myšlienku, nechám si ju spripomienkovať, vysvetlím úmysel, ak presvedčím, tak je čas prijať normu. Ak nepresvedčím a záleží mi na tých ktorých sa norma priamo dotýka, tak normu upravím v prospech – použijem termín, ktorý sa týka volieb – darcov mandátu. Ak ale ich postoj nie je dobrý, vysvetľujem a snažím sa aby pochopili čo im bude prospešnejšie. Verím takémuto modelu prípravy noriem, pre život v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz šablóna, podľa ktorej poznáte nečestného rečníka. Tu ide o odzbrojenie protivníka a víťazstvo za každú cenu. A to i pomocou nevecných úkladov, rečníckych trikov, demagógie a bezohľadnosti. Jeho rečnícky prejav je zostavený do šiestich častí. A to: Úvod, prednesenie zlej mienky o protivníkovi, vlastná úvaha, dokazovanie a odôvodňovanie, konkluzívna otázka a zosmiešnenie protivníka, záver. Teraz môžete vidieť- ak kniha hovorí o antickej rétorike- jej miesto aj v dnešnej dobe. Až by som povedal, že prvú šablónu nikto nepoužíva. Vždy, keď už dochádzajú argumenty, príde hanobenie, poškodenie dobrého mena, poukázanie na chyby protivníka. Ak aj protivník urobil chybu, nedotiahol veci, je to argument na presvedčenie o pravde? Či je niekto v bielom, v čiernom, modrom, nemení to nič na veci, ktorá je v riešení a má priniesť prospech ľudí. A sme u podstaty veci. Som presvedčený, že ak ide o vec, o prospech darcov mandátu, tak je dohoda istá. A tí, ktorí sú obdarovaní mandátom sú na to, aby hľadali prospech ľudí v krajine.

Ján Brozman

Ján Brozman

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Starosta obce. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu