Povedz mi čo čítaš.

Autor: Ján Brozman | 4.3.2014 o 7:08 | Karma článku: 3,17 | Prečítané:  395x

Samozrejme rátam, že to poznáte. Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem čo s teba bude o dvadsať rokov. Niektorí by povedali, povedz mi čo ješ..., alebo povedz mi ... a ja si urobím názor. Lebo to čo nás ovplyvňuje, čím žijeme, to nás formuje, buduje, alebo naopak ničí. Alebo aj, povedz mi čo piješ, a odpoveď: nebudem miešať. J Poznáte to. Ale vážne, ako sme na tom s čítaním?

Žijeme v demokratickej krajine. Ovplyvňuje nás všeličo. Od malička, do dospelosti a potom rovnako, ba ešte viac. Pozriete si správy, počúvate rádio, prečítate noviny, cestujete a sledujete svoje okolie. Pri vybavovaní rôznych vecí na úradoch sa dozviete veľa nového, čo vás ovplyvní. Dostanete zákazku, urobíte všetko preto, aby ste stihli termín s patričnou kvalitou a nezaplatia vám. Všeličo zo všelikadiaľ. Spleť vplyvov, ktoré na každom zanechajú stopu, a tá potom vedie naše konanie. Najmä, ak sa tým zaoberáme často a teda venujeme tomu- ktorému problému veľkú  pozornosť, tak nás to vedie k činom, ktoré by sme predtým neurobili. Či chceme alebo nie, ovplyvňuje nás, naše okolie. Tento krátky exkurz ukazuje, čo sme zažili a usmerňuje činy smerom k cieľu. A možno aj mení ciele! Čo je veľmi dôležité. Ale začali sme, povedz mi čo čítaš.

V škole sme mali povinné čítanie. Pedagógovia posúdili, čo máme čítať, aby sme vyrástli v určité kvality. Niečo nám stále opakovali a aj to nás budovalo. Nastavoval sa hodnotový systém. Pravdupovediac, veľa možností na čítanie nebolo. Aj tie čo boli, boli usmerňované práve k budovaniu názorového spektra. Teraz je oveľa viac možnosti pre rozvoj a budovanie. Pýtam sa: sú využívané? Čítajú dnešní mladí – samozrejme aj starší, využívajúc možnosť slobody výberu, rastu rozhľadenosti, aby potom dokázali posúdiť všetko s čím sa stretnú? Každou knihou stúpame hore po schodoch, náš obzor sa rozširuje. Predstavte si, že vnímate svoje okolie stojac na chodníku, pri frekventovanej ceste, čo pripodobňujem k dnešnému zhonu a celé okolie pôsobí veľmi unavujúco. Ale skúste vystúpať na strechu niekoľkoposchodového paneláku a vnímať okolie. Je to rozdiel? Určite. Veď rozhľad z paneláku je oveľa väčší. A presne v tom to je. Získate rozhľad, ktorý stojí zato. Ste nad vecou. Viete, čo je dôležité, čo nepodstatné, čo prospeje a čo naopak poškodí. Potom dokážete posúdiť veci z nadhľadu, mať svoj vlastný názor. (Ozaj, ten môžete mať aj bez čítania J ). Dokonca dokážete, ak vás niekto argumentmi presvedčí,  aj ustúpiť a uznať názor druhého. To je už závislé aj na tom, čo nás vedie k trvaniu na svojom vlastnom názore! Môže to byť vplyv osoby, sympatie, závisť, nenávisť...

Viete čo je krásne na slobode a demokracii? Že si za svoje rozhodnutia musíte niesť zodpovednosť. Lebo je na Vás, čomu, alebo komu dovolíte, aby Vás ovplyvnil! Veď napríklad ženy si make-up vyberajú veľmi zodpovedne. Prečo nie knihu. Alebo dokonca knihu kníh!

Viete, čo som objavil pri čítaní? „Po niekoľko rokov som každých dvanásť mesiacov prečítal celú Bibliu. Je to veľký a mohutný strom, na ktorom je každé slovo mocným konárom. Dobre som zatriasol každým konárom v túžbe vedieť, čo je na ňom a čo mi môže dať. A zatrasenie ma nikdy nesklamalo.“ Martin Luther.

 

Keby som nečítal, tak sa ani toto nedočítam. Skúste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?