Ako sa meria úspech človeka.

Autor: Ján Brozman | 11.7.2013 o 10:26 | Karma článku: 6,65 | Prečítané:  542x

Dal som jednoduchý, no vážny názov článku, lebo letných príbehov je veľa. Zdanlivo sa bude zdať, že toto je nejaký jednoduchý, jeden z mnohých príbehov, ktoré v lete zažívame mnohí. Iste. Nie je to ale len otázka príbehu, ale jeho odkazu, teda to čo nám pri jeho čítaní príde na um. Súvislosti, ktoré v nás evokuje ten-ktorý príbeh. Či už ho rozpráva niekto, koho poznáme, alebo niekto, kto je pre nás len nejaký bloger. Krátky, či dlhší úsek života, ktorý sa mi zdá zaujímavý pre to, aby si ho mohli prečítať viacerí. Som presvedčený o tom, že sa hlboko dotýka spoločnosti a vzťahov.

V sobotu sme s dcérou cestovali autom z východu na západ, konkrétne do Záriečia. Zastavili sme sa na benzínovej pumpe na Hybe, kde sme sa občerstvili, vypili kávu, kúpili vodu a po pätnástich minútach občerstvenia sme sa pobrali k autu. Pri aute nás čakal starší pán, s palicou v ruke, ktorý začal otázkou či sme z Prešova a či by sme ho neodviezli do Liptovského Mikuláša do nemocnice, lebo má zdravotné problémy, ktoré si spôsobil pri práci v lese a že ide pešo celú noc z lesa, kde pracoval a dnes je tu a potrebuje sa dostať do nemocnice. No a dodal ešte, aby som niečo pod neho dal, lebo je špinavý. Samozrejme si nastúpil do auta, pod neho sme nič nemali, takže si sadol a cestovali sme spolu. Pri ceste nám porozprával, akých má úspešných synov, o jednom prezradil, že je v Prahe a o druhom sme sa nedozvedeli nič. On pri práci v lese utrpel úraz a potrebuje ošetrenie. Nekrvácal, tvrdil, že prišiel z lesa pešo až na benzínovú pumpu. V Liptovskom Mikuláši sme mu zastavili pri nemocnici, pri príjme pacientov a dali mu peniaze, keďže nemal nič. Sedadlo nebolo nijako špinavé. Starý pán sa pobral na príjem do nemocnice. Odpozorovali sme, že kráča správnym smerom. Cestou sme ešte nejaký čas rozprávali o tomto príbehu.

Ako to teda bolo? Bolo to reálne, celý príbeh, ktorý nám starší pán vyrozprával, alebo je to zdravotná záležitosť? Zdravotná iste, lebo chcel – či potreboval neviem – odviezť do nemocnice. Kráčal samostatne, palička bola dosť tenká, teda iba na psychickú podporu, rozprával sa s nami, nekrvácal.

Myslím, ale aj na jednu, podľa môjho názoru závažnú vec. Neviem, či starší pán má dvoch synov, ale každopádne (ne)boli dostatočne blízko, aby dokázali pomôcť svojmu otcovi. Nesúdim, uvažujem o tom preto, lebo som počul, už dávnejšie od jedného pána, ktorý mal viac detí, že jeden rodič vychová aj dvanásť detí, ale dvanásť detí nedokáže – česť výnimkám – dochovať jedného rodiča. Píšem to len pre naše zamyslenie. Samozrejme aj moje. Ako sa meria úspech človeka?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?