Doba

Autor: Ján Brozman | 16.7.2013 o 15:52 | Karma článku: 6,48 | Prečítané:  286x

K myšlienke napísať o dobe ma doviedol jeden môj známy zubár, ktorý mi povedal, že dnes dokáže zachrániť zub v akomkoľvek stave. Dnes je toľko možností, že keď si spomenie na obdobie pred tridsiatimi rokmi, kedy trhal zuby mladým ľuďom, lebo nebola iná možnosť, tak sa mu ježia vlasy. O dobe, a nielen tej v ktorej žijeme, sa popíše a popísalo veľa. Rôzne hodnotenia, kritika, chvála, možnosti nápravy, rady, odsudzovania. Čo len človek dokáže zhodnotiť, to všetko sa dá o dobe popísať, vysloviť. Je to vďačná téma, lebo sa môže a dá povedať – za nás to bolo inak. Samozrejme. Bolo.

Doba výrazne pokročila. Vývoj ide dopredu tak, že keby som povedal, ako z rýchliku, tak je to pomalé. Bez urážky ŽSR. J Najmä technické vymoženosti, ale aj lekári pokročili, titánovú platničku, ktorú – ako bolo povedané doslova upiekli – implantovali do lebky. Pacient si to chválil. Ak sa niečo posúva dopredu, rastie, vzmáha sa, tak je to potešujúce. Znamená to vzdelanie, rozhľad, múdrosť a najmä pomoc človeka človeku. A o to predsa ide. Aby to čo robíme prinieslo prospech.

Raz som čítal príbeh mladého muža, ktorý sa veľmi tešil z toho, že mu uverejnili prvý článok vo významnom časopise. Natešený sa pobral domov, ale cestou sa chcel zastaviť u známeho, ktorý ho viedol a pomáhal mu na ceste rastu, lebo videl jeho talent. Ten vzal časopis do ruky, prečítal, bolo vidieť, že sa teší. Všimol si ale, že prvý článok spôsobil tak trochu pýchy v mladom človeku. Keďže býval vyššie, ako na prízemí, podišiel k oknu, otvoril ho a časopis vyhodil von oknom. Údiv v očiach mladého muža ho veľmi rýchlo primäl k vysvetleniu. Článok bol dobrý, ale vyhodil som časopis preto, aby si videl, že ho ľudia prečítajú a onedlho vyjde ďalšie číslo, potom ďalšie a potom znova. Pochopil.

Doba priniesla veľké možnosti, iste ešte prinesie, čo všetko prinieslo prospech to nechám na vaše zhodnotenie. Rád by som podotkol niečo, čo spôsobuje ublíženie s veľkým dosahom. Stačí sadnúť k počítaču a internetom – inak veľmi prospešným – dokáže človek v zlomyseľnosti zničiť povesť druhého z pohodlia svojej obývačky. Zaručene sa to rozšíri veľmi rýchlo. Farmaceutické spoločnosti sa predbiehajú. Na cigaretových krabičkách je nápis, že fajčenie zabíja. Počúvame polopravdy, lži a zamlčovanie faktov. A tak ďalej. A je to. Doba.

 

Tak ako môj známy zubár dokáže s vymoženosťami doby pomáhať ľuďom zachrániť zuby v akomkoľvek stave, tak aj iné vymoženosti sú na prospech. Ak sa na prospech využívajú. No iste zneužitie je rovnako možné. Homo sapiens sapiens dokáže veľa. Lenže človek nemá dary a talenty na ubližovanie, alebo len pre seba. Má ich na všeobecný úžitok. Vo svete je to tak, že dobro sa bije so zlom. Ako inak. Len jedno je isté – Boh je dobrý. „Nikto nie je dobrý, len jeden, Boh.“ Lukáš 18,19  Platí to tak, že zlo nepochádza od Boha, ako sa mnohí domnievajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?