Aké ovocie?!

Autor: Ján Brozman | 28.9.2013 o 13:51 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  416x

Prechádzame plynule do jesenného obdobia. Každý si postupne uvedomujeme prechod – zotmie sa skôr, slnko vychádza neskôr – dni sa skrátia. Teploty klesnú, vyberieme teplejšie oblečenie, čiapky a pomaly si zvykáme na to, že budeme chodiť z tepla do zimy a naopak. Tí, ktorí majú záhrady, záhradky, pozbierali úrodu, oberajú ovocie. Neskôr poobrezávajú zo stromov niektoré konáre, kvôli prerezávke, alebo stromy úplne zrežú a vysadia nové. Alebo inak povedané staré, suché vyrežeme, aby sme tak vytvorili priestor pre nové, pre prínos ovocia. To je to, k čomu sa iste každý dobrý záhradník chce dostať.

Niektorí to robia tak, že mladé stromy vysadili už pred rokmi, potom keď príde čas na vyrezanie starých tak to jednoducho urobia. Samozrejme tým správnym postupom, teda podľa zákona. Verím, že nikto z nás nevysádza stromy v záhrade len tak, aby mali listy. Na to sú iné priestory. Iste v záhrade vysádzame ovocné stromy, aby sme ovocie v jesennom čase pooberali a pochutnali si či už priamo na ňom, alebo ho upravíme a vychutnávame v inej podobe.

 

Takto sa to deje (má diať) v prírode. Ale ako to je s nami ľuďmi? Ak vysadíme jabloň, nečakáme predsa čerešne. Alebo áno? Je nám určite jasné čo očakávať po výsadbe pri zbere. Ako je to s tým, čo robíme? Čo prinesie to, čo sme urobili dnes, to, čo sme urobili včera? Čo prinesie, aké ovocie, naše stretnutie s kamarátom, priateľom...? Mnohí sú v pozíciách, kde ovplyvňujú dianie v širšom merítku, či je to v obci, v kraji, alebo celej krajine, no aj vo svete. V podstate všetci sú  do týchto pozícií volení. Niektorí sú vymenovaní volenými predstaviteľmi. Počul som také krátke zhodnotenie úrody – úroda je dobrá, ceny nízke. Alebo, dobré jablko poznáte podľa farby. Ovocie, ktoré sa urodí na stromoch dokážeme zhodnotiť. Len či dokážeme zhodnotiť farbu, chuť a trvanlivosť ovocia, ktoré prinieslo pôsobenie, práca tých, ktorých sme zvolili do tej ktorej pozície. Nedokážeme, asi ani nechceme zrezať mladý strom, keď ovocie, ktoré prináša je dobré, aj na pohľad aj chuťovo. Ale iste by sme nedržali ovocný strom, ktorého ovocie nie je nijako chutné, ani dobré, aj keď možno na pohľad nádherné. Ak teda vysádzame stromy, od ktorých očakávame ovocie pre náš prospech, lebo vieme, čo sme vysadili, tak prečo sa čudujeme chuti, keď po voľbách jeme ovocie od tých, ktorých sme si zvolili?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?