Spomínanie na zajtrajšok.

Autor: Ján Brozman | 27.1.2014 o 21:00 | Karma článku: 5,08 | Prečítané:  273x

Spomínanie je niekedy ťažké, aj smutné, ale aj radostné, potešujúce. V tomto mojom príspevku myslím na spomínanie, ktoré prináša niečo prospešné pre budúcnosť. Ponaučenie a reálny krok v prospech tej ktorej veci, záležitosti. Ten prospech rovnako nie je jednoduché špecifikovať, lebo – zvlášť dnes – je veľké nebezpečenstvo individualizmu a tak hľadanie osobného prospechu.

Osobný, alebo neosobný prospech je v tejto chvíli veľmi dôležitý, lebo sa chcem zamerať na naše osobné rozhodnutie, ako voličov. Volič vo chvíli voľby hľadá svoj prospech. Ide voliť, aby ten, kto bude zvolený hľadal prospech voliča, ktorý mu svojim hlasom udelil mandát pre prácu – správu vecí týkajúcich sa verejnosti. V mandáte je aj plat, starostlivosť, rôzne výhody. Dnes som sa v médiách dozvedel, že na rôznych miestach samosprávy sú tieto výhody rôzne. Je to demokratické, veď aj podmienky v rôznych kútoch Slovenska sú rôzne. Tí, ktorí výhody udelili, ich majú právo zase, v prípade nepochopenia pozície zvoleného kandidáta vziať. Že je prax iná? Aj to sa dá dozvedieť z médií. To je ale princíp demokracie. Volíme jednotlivých predstaviteľov, aby spravovali veci verejné pre prospech voliča, k jeho spokojnosti. Každý človek má dary a talenty od Boha a tie má uplatňovať, aby živil seba, svoju rodinu, ale aj prispieval do spoločnej kasy na spoločný, všeobecný úžitok. Samozrejme aj svoj osobný.

Spomeňme si teraz, čo sme si hovorili, keď bolo potrebné ísť k urnám, dať hlas jednému, alebo viacerým kandidátom. Ako sme sa vyhovárali, že niet koho voliť, že sú všetci rovnakí, niektorých to nezaujíma... Všeličo zo všelikadiaľ. Najlepšia je výhovorka „mňa politika nezaujíma“. No či chcete, alebo nie, tá politika nás všetkých ovplyvňuje. Či niekoho zaujíma, alebo nie, ovplyvňuje náš každodenný život.

 

Každý osobne, sám za seba prijal rozhodnutie ísť, alebo neísť voliť a ak voliť tak sa sám rozhodol aj koho voliť. A po voľbách? Reptanie, nespokojnosť, niektorým sa darí, iní krachujú, lebo vláda a parlament prijal taký, či onaký zákon. Skôr než začnete reptať, vyjadrovať svoju nespokojnosť, zamyslite sa, či ste boli voliť a koho ste volili. Spomínať na zajtrajšok sa oplatí najmä pred tým, ako sa vyberieme k urnám. Aby sme si, ako občania žijúci v demokratickej spoločnosti, svoju budúcnosť ovplyvnili, čo sa voľbami jednoznačne dá. Ak by vám prišlo na um, že azda ten, alebo onen váš sused tiež nebol, tak je treba v prvom rade myslieť na svoje konanie. Lebo kritiky a kritikov je veľa, len ak je možnosť pri voľbách upevniť demokraciu urobte tak. O to vás prosím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?