Nie je to zakázané

Autor: Ján Brozman | 25.3.2014 o 8:11 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  680x

V tomto mojom príspevku by som rád napísal niečo, čo stojí za zamyslenie. Deň za dňom samé paradoxy. Jedni bojujú za a iní – pri moci – opačne. Jedni chcú chrániť a zveľaďovať životné prostredie a iní – pri moci – ktorí by ho mali chrániť, to robia, ale výsledok je opačný. To, čo ste nemohli urobiť včera, dnes bez problémov môžete. Včera sme boli vystavení pokutám za nedodržanie zákona a dnes už je všetko inak.

Nie že by to tak nemohlo byť. Môže. Len sa zamýšľam, aký prospech to prinesie. Najprv poviem, že parametre na výrub drevín boli nastavené na určitý rozmer. Teda každý, kto sa rozhodol vypíliť drevinu ( netýka sa to lesného pozemku) ten musel prísť na úrad a požiadať o povolenie. Obce sú povinné viesť evidenciu pozemkov vhodných na náhradnú výsadbu vo svojom územnom obvode. Teda ak obec vydá povolenie na výrub dreviny, v povolení bola uložená povinnosť výsadby. Nikdy som nemal problém s nikým, že by sa sťažovali na šikanovanie, alebo na papierovanie. Nikto sa nesťažoval, naopak. Veď ide o naše životné prostredie. Je dobré ak niekto posúdi oblasť ako takú pre výrub a výsadbu drevín.

Predstavte si, že včera ste museli chodiť so psom na vôdzke a s košíkom, aby niekoho nepohrýzol. Dnes niekto zmení zákon a Vás pohryzie pes, lebo už nemusí byť na vôdzke, môže len tak voľne behať a podusiť aj hydinu u suseda. Žiadny problém. Príde ospravedlnenie alebo zaplatí poškodenému ujmu na zdraví. No je nám všetkým jasné, že jazva zostane do konca života. Pri pohľade na túto jazvu, nám vždy príde na um, ktorý pes nás pohrýzol, komu ten pes patril... Tá ujma tam bude vždy.

V pešej zóne miest a obcí sa pre zásobovanie povoľuje vjazd motorových vozidiel. Je to predsa samozrejme. No ak vás auto zrazí a spôsobí ujmu na zdraví, tak vám nikto nikdy nevráti vaše zdravie späť. Nech je odškodné a vaše práva akékoľvek.

Ak dôjde k výrubu drevín preto, lebo z nich padá lístie a niekto musí často zametať, najmä na jeseň, tak neverím, že vysadí nové dreviny a bude myslieť na životné prostredie. Veď sa len pozrite na to, čo všetko ľudia dokážu. Poznám postup pri výsadbe drevín na trávnatý porast, alebo ornú pôdu. Len zmeniť kultúru pôdy trvá dobu, nie to ešte iné vybaviť iné doklady. Stromy navrhované na výsadbu majú kvalitnú drevnú hmotu, ktorú je možné použiť na výrobu hudobných nástrojov. Nehovoriac o fotosyntéze. „Fotosyntéza sa pokladá z hľadiska existencie súčasného života za najdôležitejší proces na zemi“. Z toho je teraz zrejme, že proces výsadby je zložitejší, ako proces výrubu. Komu (ne)záleží na životnom prostredí?

 

Ak už drevinu vyrežeme, tak sme spokojní. No dôsledky sa neobjavia hneď, ale neskôr. Potom sa spamätáme, keď prídu problémy so životným prostredím, ale potrvá to oveľa dlhšie, aby sa ovzdušie upravilo. No to sa už nás týkať nebude, ale našich detí áno. Zabúdame, že dneškom si pripravujeme budúcnosť, nielen sebe, ale aj našim deťom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Barometer policajnej korupcie? Ako hladko kúpite drogu

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?