Potrebné zmeny.

Autor: Ján Brozman | 14.7.2014 o 7:05 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  402x

Po roku 1989, kedy sa, takpovediac zmenil režim, môžeme sa stotožniť aj s myšlienkou, že zmeny sú na dennom poriadku. Potom, iste poznáte aj niečo také, že zmena je život. Áno je to istá dynamika. Opak stereotypu, stagnácie. Pod týmto rúškom zahalení prišli niektorí so zmenami. Myslím na tých, ktorí spravovali a spravujú našu krajinu. Ale rovnako je potrebné povedať, že to nie sú jednoduchosti, ktoré bolo a  je potrebné riešiť.

Zmena znamená aj nebezpečenstvo. Pre jednotlivcov a aj pre menšie či väčšie záujmové skupiny. Niekto stratí, niekto získa. Voľby sú  toho najživším, najbližším príkladom. Nedávno sme si zvolili prezidenta Slovenskej republiky. Pán prezident povedal na festivale Pohoda 2014, že chce meniť Slovensko. Veľmi ma to potešilo. Je to človek bez politickej minulosti, no a tak sa celkom teším. Ale natíska sa otázka: „je potrebné meniť Slovensko,“ a ak áno, čo si tiež myslím, tak „ako, akým smerom, čo by sme mali dosiahnuť?“

Ak povieme, že pán prezident Andrej Kiska je náš prezident, tak je to pravda. Je nám bližšie, ako bol hociktorý iný. Stretávanie sa s ľuďmi je životne dôležité pre ktoréhokoľvek štátnika. Pretože platí, že je tu len a len pre ľudí tejto našej krajiny. No a pre krajinu ako takú. Nemôže sa predsa zavrieť v prezidentskom paláci a žiť si svoj život po dobu 5 rokov a vyhlásenia používať iba na vykrúcanie a obhajovanie svojej pravdy, ktorú ak niekto iný analogicky použije, tak to nebola až taká pravda. Z tohto pohľadu, prajem pánovi prezidentovi veľa síl a múdrosti, aby sa mu zmeny podarili.

Či sú potrebné? Áno! A začnem hneď s tým čo zarezonovalo v médiách, ale iste aj v uchu každého seriózneho človeka. Ak nie je možné doručiť do vlastných rúk list človeku, ktorý zastáva úrad spravujúci krajinu, tak čo očakávať od pospolitého ľudu? Od ľudí, ktorým sa tento príklad dostal? Ak sa nedokážeme, možno aj verejne ospravedlniť za vyrieknuté slová, tak čo je to za príklad pre vedený ľud v tejto krajine. Áno vedený. Lebo niekto nás vedie. Vedie nás ten, koho sme si zvolili. Ak sa najvyšší politici, zvolení ľudom našej krajiny hádajú cez média, tak čo očakávajú od ľudu žijúceho v krajine? Či sú potrebné zmeny? Veľmi sú potrebné! Tu je reč o morálke. Morálny človek myslí na dosah svojich slov, činov a správania. Ak je vrcholný predstaviteľ pri mikrofóne, tak tam nie je len pre seba. Je mu daný mandát a ľudia sa pozerajú ako koná. Narába s daným mandátom. Bez akéhokoľvek potierania zákonov je potrebné povedať, kde niet morálky, tam sa môžu zákony meniť denne. Nepomôže. Budeme ich donekonečna meniť a upravovať, aby sme vytvorili svojho ducha zákona. Môžeme obracať, krútiť literu ako chceme. No duch zákona sa nemení. Ale ducha zákona pochopí iba morálny človek.

Zmeny sú nutné, už bolo načase. Zmeny k človeku, ktorý má hodnotu. Zmeny k človeku, ktorý má svoje dary a schopnosti a môže ich slobodne v medziach zákona – ktoré sú nato tvorené – uplatňovať. Zmeny pre ľudí, ktorí pracovali a dnes si musia doplácať u lekára. Zmeny pre mladých, ktorí študujú, aby sa im dostalo potrebné vzdelanie a rozhľad. Zmeny pre mladé rodiny, aby mohli vychovávať budúce generácie pre prospech krajiny a ľudí v nej žijúcich. Zmeny pre podnikateľov, ktorí platia dane a odvody a tvoria ekonomiku krajiny. Zmeny pre ľudí, žijúcich v našom drahom Slovensku, aby sa im dostávalo od úradníkov ústretovosti, služby, pre ktorú tam sú. Bolo by toho veľa na vymenovanie. Jednoducho zmeny k potenciálu a pre potenciál, ktorý je v ľuďoch. Nech je tu ekonomika, zdravotníctvo, školstvo, obrana, ... pre človeka, ale aj človek pre ekonomiku, zdravotníctvo, školstvo, obranu, .... Vieme, že aj malé zmeny prinesú veľké výsledky.

„Kde niet zjavenia, ľud sa zvrhne“ Príslovia 29,18

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?