Pri voľbách...

Autor: Ján Brozman | 18.12.2014 o 9:35 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  335x

...je to vždy zaujímavé. Jedni voliť idú, iní nie, niektorí sa nevedia rozhodnúť, ďalší tvrdia, že niet koho voliť. Vždy je voľba a áno, aj nevoliť. Najzaujímavejšie sú výsledky. Iste pre tú-ktorú stranu či hnutie a samozrejme aj pre voliča. Som presvedčený o tom, že výsledky volieb sú najdôležitejšie pre voliča. 

Zvykli sme si hovoriť, že strany dostanú pri voľbách moc. Potom samozrejme, že sa zrodí myšlienka „vyhraj voľby a môžeš všetko.“ No poviem, že všetko nemôžeš. Musíš urobiť všetko preto, aby to čo sa bude diať bolo na prospech ľudu. Celá podstata je v tom, že strany síce dostanú moc, ale na uplatňovanie na tých, čo zle robia. To je ich moc. No inak je to služba ľuďom, ktorí dali svoje hlasy pre správu ich vecí stranám a aj konkrétnym ľuďom.

Je úsmevné, keď pred voľbami sa ukážu výsledky práce politikov. Ukazujú, čo všetko postavili, nakúpili a dávajú do prevádzky. Diaľničné úseky, rýchlostné cesty, vlaky zadarmo... Tu si ale musíme uvedomiť, že sú to stále naše dane. Nenarábajú s ničím iným, ako s tým, čo zaplatíme na daniach. Tí čo pracujú, platia dane a tie sú potom rozpočtované a investované do diania v krajine, pre ľudí. Ešte sme ich – politikov – zaplatili, aby veci štátu – ako sa zvykne hovoriť – spravovali. Aký by ale bol štát bez ľudí? Kto je teda štát? My všetci. Tí, ktorí si hovoria, že to či ono ide zo štátnych, tak reálne to ide z nášho, presnejšie z toho, čo sme ako dane a odvody zverili tým, ktorých sme si zvolili. Ako zverené hodnoty spravujú? Tu som zámerne použil slovo hodnoty.

Iste ste si všimli, že najfrekventovanejšia hodnota sú peniaze. Ale peniaze plynú z hodnoty. Z hodnoty človeka. Každý z nás má hodnotu. Má dary a schopnosti, aby slúžil tým okolo seba, svojmu okoliu a niektorí celému národu. Takže ako s hodnotou, ktorou sú peniaze? Investovať do edukačného procesu. Aby tí čo prídu po nás, boli vzdelaní a dobre a slušne spravovali hodnoty. Dobre spravovali veci verejné. Potom sú tu ľudia, ktorí zostarli práve touto službou druhým, službou svojimi darmi a schopnosťami. Odovzdávali svoju hodnotu, aby tvorili hodnoty. Tí si zaslúžia oddych a dôstojný dôchodok. Potom je starostlivosť o chorých, slabých a chudobných. Teraz prichádza prostredie tvorby hodnôt. Teda reálny život, ktorý je zvolenými ľuďmi starostlivo zabezpečovaný, aby prostredie bolo slobodné, demokratické a najmä priaznivé pre tvorbu hodnôt. A kruh sa uzatvára. Hodnota človeka je viac, ako peniaze, ktoré z nej plynú.

Pri rozhodovaní pred voľbami skúste myslieť na to, ako sú naše peniaze rozdeľované, kto ich rozdeľoval a či chcete, aby ich rozdeľoval práve ten človek. Kto tvorí hodnoty a či sa kruh uzatvára. No a či v tom kruhu nie je až tak veľká odstredivá sila, že sa strácajú hodnoty!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?